Vrste dioptrijskih stakala i plastike
Monofokalna dioptrijska stakla i plastike
Koriguju samo vid na daljinu ili samo vid na blizinu, jer čitava njihova površina ima jednaku moć prelamanja svetlosti. Mogu biti različitog indeksa prelamanja svetlosti, stoga mogu imati i različitu debljinu.
Bifokalna dioptrijska stakla i plastike
Imaju dva dela: gornji koriguje vid na daljinu i donji deo stakla koriguje vid na blizinu. Osobama koje već nose naočare za daljinu i posle četrdesete godine imaju staračku dalekovidost na blizinu, a pri tom žele da se istim naočarama služe i za blizinu i za daljinu, određuju se bifokalna korekciona sočiva za naočare. Odlikuje ih laka adaptacija, pa nije potreban period privikavanja.
Važno upozorenje: pri silasku niz stepenice obavezno gledati kroz gornji deo naočara (korekcija za daljinu).
Multifokalna, progresivna dioptrijska stakla i plastike
To su sočiva gde se korekcija menja postupno, od „daljinskog“ vida pri vrhu stakala, preko srednjih udaljenosti do „bliskog“ vida u donjem delu stakala. Na njima se razlikuju tri područja:
- zona za daljinu,
- zona za blizinu i
- prelazni koridor.
Ova sočiva za naočare „oponašaju“ oko koje dobro vidi. Takva postepena progresija pomaže oku da se lako prilagodi objektima na različitim daljinama. Znači, koriguje se vid i na daljinu i na blizinu jednim naočarima. Ovim staklima omogućava se izuzetna udobnost jer se izbegava stalna promena naočara za daljinu i za blizinu. Potrebno je izuzetno precizno i pažljivo centriranje ovih sočiva za naočare. Prilagođavanje na ova sočiva za naočare je malo duže.
Važna upozorenje: pri silasku niz stepenice obavezno gledati kroz gornji ili srednji deo naočara (korekcija za daljinu ili za srednju daljinu).
Progresivna plastika za rad u kancelariji ili skraćena progresivna sočiva za naočare
Koriguju vid na srednju daljinu (3-4m) i na blizinu. Potreba za ovakvim naočarima pojavila se zbog sve češće upotrebe kompjutera i želje da se omogući dobra korekcija prezbiopima (staračka dalekovidost na blizinu), što pogađa barem polovinu celokupne radno sposobne populacije, u uslovima radne prostorije i rada sa ekranima i tastaturama. Naočare sa ovim sočivima ne koriguju vid na daljinu.
Fotosenzitivna dioptrijska sočiva za naočare (fototropne naočare)
Kod ovih naočara fotosenzitivne materije menjaju boju i stepen propustljivosti zavisno od količine svetlosti (pre svega UV talasa) u spoljnoj sredini. Proizvode se u više boja (najčešće fotogray i fotobrown). Ovaj tip naočara se ne preporučuje za duge vožnje.
Polarizovani monofokali (polarizovano sočivo 1.50 Gray & Brown)
Ova sočiva za naočare u prvom redu su namenjena vozačima u uslovima dnevne vožnje, kao i osobama koje obavljaju sportske ili druge aktivnosti u blizini površina sa visokom refleksijom. (sneg, voda). Za razliku od fotosenzitivnih sočiva za naočare kod kojih je zatamnjenje izazvano UV zračenjem, ova sočiva deluju i kada nisu pod dejstvom UV zraka (npr. pri vožnji, jer vetrobransko staklo uveliko eliminiše UV zračenje potrebno za fotosenzitivnu reakciju).